Rébus pokračuje: Kam uložit peníze
Dlouhodobě jsou u nás řádově vítěznými produkty bankovní vklady, přece jen nejjistější možnost. Jejich 100% pojištění do 100 tisíc eur nemá protivníka. Zda se kdy vrátí do (předkrizového) limitu 90 %, není vidu ani slechu - politicky by to byl suicidní krok vnitropolitický i pro potácející se EU.
Proč ne termínované?
Po vlně tzv. spořicích účtů se i u nás situace vrací k dlouhodobému trendu nejrychlejšího nárůstu netermínovaných vkladů s výraznou převahou běžných účtů na grafu 1. Na okraj poklesu termínovaných vkladů v posledních letech je ovšem nutno podotknout, že stále vyšším podílem se promítá pokles úspor ve stavebním spoření (např. loni z celkových 32,6 miliardy šlo o 29,4 miliardy korun).
Likvidita především
Termínované vklady sice nabízejí určité vyšší úročení než ty slavné spořicí účty, ale české domácnosti tradičně milují likviditu - nutno poznamenat, že i když ji reálně nepotřebují/nevyužívají. To byl ostatně i důvod takové obliby oněch spořicích účtů. Podívejme se tedy nikoli na meziroční změny, ale na celkovou výši vkladů domácností v jednotlivých segmentech na grafu 2. Vidíme, že plné dvě třetiny - v hodnotě 1,25 bilionu korun! - leží právě na netermínovaných účtech (pro upřesnění 791 miliard na běžných a 469 miliard na spořicích).
"Termínovaný vklad s nejvyšším úročením na trhu 3,9 % p.a. při sedmiletém vkladu je to nejlepší zhodnocení, které může klient v dnešní době získat," říká Ing. Jiří Diepolt, místopředseda představenstva ANO spořitelního družstva. Navíc nad 1 milion korun nabízí záložna ANO spořitelní družstvo individuální sazby.
Zpět na výpis aktualit