Penize.cz: Srovnání termínovaných vkladů - Kampeličky na lovu
Spoření teď zrovna nefrčí. A neprojevuje se to jen na nízkých úrokových sazbách spořicích účtů. Nenesou ani další vkladové finanční produkty jako například termínované vklady. „Banky i družstevní záložny ve třetím čtvrtletí úrokové sazby na termínovaných vkladech opět snižovaly. ZUNO Bank to zabalila úplně už na konci září, kdy snížila sazby všech korunových i cizoměnových termínovaných vkladů na nulu. Výjimkou jsou kampeličky ANO spořitelní družstvo a CREDITAS, které u některých vkladových období sazbu mírně zvýšily. Průměrná úroková sazba na termínovaných vkladech ale klesá zhruba stejným tempem jako u spořicích účtů,“ popisuje analytik společnosti Scott & Rose Martin Olejník, co se odehrálo na trhu termínovaných vkladů v posledních třech měsících.
Šanci opanovat vyklizené pole se rozhodly využít některé družstevní záložny. Loni jim zákonodárci nabízení vkladů dost ztížili novelou zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, zákazníci teď kromě vlastního vkladu musí v kampeličce vázat ještě další peníze ve formě členského vkladu.
Otázka tedy je, jak moc budou lidé výměnou za vyšší úrok ochotní podstoupit případné riziko s uložením peněz v kampeličkách. „Od poloviny roku 2015 po zavedení pravidla 1:10 jsme pocítili výrazný úbytek počtu nových depozitních klientů. Stávající klientelu to však neodradilo, ti si své vklady u nás ponechali. Meziroční pokles nových vkladů v období od července do prosince 2015 byl téměř 90 procent. Letošní rok je pro nás přesným opakem roku loňského. Řekl bych, že v tomto ohledu hrály významnou roli samotné banky. Jejich produkty začaly být pro některé klienty méně atraktivní a klienti hledali alternativní produkty s vysokým zhodnocením,“ říká Petr Illetško, předseda představenstva ANO spořitelní družstvo, které dnes u termínovaných vkladů nabízí nejvyšší úrok.
Zpět na výpis aktualit