Budoucnost družstevních záložen: připravte se na rušné období

22. 1. 2014
Současná kontrola sektoru družstevních záložen nestačí. Chystají se proto legislativní změny, které se dotknou všech záložen i jejich klientů.

Zdá se, že Česká republika není zemí kampeličkám zaslíbenou. Poté, co divoká devadesátá léta udělala z tohoto slova pomalu nadávku, se družstevním záložnám ve více než deseti letech nového milénia dařilo získávat důvěru klientů zpět. Zdálo se, že veskrze nové záložny mají osvícené a dynamické vedení, že se zlepšily zákony, že Česká národní banka tomuto sektoru alespoň tiše fandí. Zkrátka to vypadalo, že česká „družstevní záložna 2.0“ je takovou malou sympatickou bankou, která z nějakého důvodu nabízí podstatně vyšší úroky. Proč, po tom už se nikdo moc nepídil. Vždyť to všechno zpovzdálí jistil Fond pojištění vkladů, tak nač se zbytečně vzrušovat. Nakonec, historie se přeci za tak krátkou dobu nemůže opakovat.

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Když v roce 2011 s velkou parádou padla středně velká družstevní záložna Unibon (krátce před pádem poskytující nejvyšší úrokové sazby na trhu), brali to fanoušci kampeliček jako nehodu, která se přeci může stát. A ještě předtím, než jim FPV vyplatil jejich vklady, už řešili, kde si zřídí nové členství a kde jim budou jejich úroky opět nadstandardně úročit. Většinu napadlo prostředky vložit do Metropolitního spořitelního družstva. To nabízelo pokud ne nejvyšší, tak rozhodně jedny z nejvyšších sazeb a po roce 2010 zažívalo raketový nárůst členů i vkladů. Pak ale přišlo ono osudné jaro.

Čtěte více:Současná kontrola sektoru družstevních záložen nestačí. Chystají se proto legislativní změny, které se dotknou všech záložen i jejich klientů.


Zpět na výpis aktualit