Banky hlásí rekordní vklady

1. 3. 2016
Lidem leží na vkladech 2053 miliard korun, ukázala nejnovější statistika ČNB. Čechům se podařilo jen za poslední rok naspořit 114 miliard korun a trend bude pokračovat. Zrychluje se přesun úspor na netermínované vklady. Na nich teď mají lidé více než dvě třetiny všech svých depozit v bankách, píše redaktorka Olga Skalková v dnešních Hospodářských novinách.\r\n

Nikdy v minulosti neměli Češi v bankách tolik peněz jako v letošním roce. Lidem leží na vkladech 2053 miliard korun, ukázala nejnovější statistika ČNB, která mapuje situaci ke konci ledna. Přestože domácnosti více utrácejí na spotřebu a část svých úspor využívají na rekordní nákupy nového bydlení, dynamika růstu vkladů je největší od krize. Čechům se podařilo jen za poslední rok naspořit 114 miliard korun. Zadlužení domácností vzrostlo v lednu na 1,3 bilionu korun.

Zrychluje se přitom přesun úspor na netermínované vklady. Na nich teď lidem leží více než dvě třetiny všech jejich depozit v bankách. Ještě před krizí to bylo naopak. "Při tak obecně nízkých sazbách se už většině lidí nevyplatí přesouvat peníze a nechávají je na běžných účtech," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. V bankách tak přibývají peníze, které si lidé mohou kdykoliv vybrat. Podle ekonomů to ale není situace, která by mohla ohrozit úvěrování. "Hypoteticky by se to mohlo obrátit proti bankám, kdyby se lidé začali bát o bezpečí svých peněz a nastal run na banky," uvádí Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Vklady českých domácností ale podle něj vykazují právě kvůli vysoké důvěře v banky velkou stabilitu. "A i když se některé domácnosti rozhodnou investovat miliony korun třeba do koupi bytu, tak to banky nepocítí. Jak ukazuje dosavadní zkušenost, jiné domácnosti zase o to víc spoří," vysvětluje Sobíšek. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi má tuzemský bankovní sektor velký nadbytek vkladů. Podíl poskytnutých úvěrů na vkladech je v Česku dlouhodobě kolem 70 procent. Podle statistiky ECB ke konci roku 2015 je vedle Belgie vůbec nejvyšší. Například rakouské a francouzské banky rozpůjčovaly více peněz, než mají na depozitech. Dá se přitom očekávat, že vklady domácností v českých bankách porostou i nadále.

"Růst vkladů domácností obecně podporuje lepší ekonomická situace, která přináší zvýšení mezd i zaměstnanosti. A přispívá k tomu teď i nejistota na finančních trzích, která lidi od větších investic do cenných papírů odrazuje, i když banky postupně snižují sazby," podotýká Sobíšek. Naráží tím na nejnovější oznámení bank, včetně nových hráčů na trhu jako Sberbank, Air Bank či Equa bank. Ještě donedávna nabízely na vybraných spořicích účtech nejvyšší sazbu na trhu kolem jednoho a půl procenta, teď už se jejich nabídky posunuly o několik desetin procentního bodu níže.

Zdroj dat: ČNB, grafika: Hospodářské noviny/Economia a.s.


Zpět na výpis aktualit