NEY na Tour de Ralsko 2021

20. 7. 2021

Milan Houžvička reprezentoval NEY na závodu horských kol.

17. července 2021 proběhl již 17. ročník závodu horských kol Tour de Ralsko 2021.

Tento dnes již tradiční cyklistický závod má počátky v roce 1998, kdy si parta kamarádů své projížďky zpestřovala měřením času. Tour de Ralsko byl menší regionální závod s kapacitou do 150 závodníků, ale to se změnilo. Za dobu své existence získal závodníky z celé České republiky.

Terén závodu je přizpůsoben závodníkům každé kategorie. Trénovaní sportovci oceňují rychlost, kterou se dá závod projet a méně trénovaní zase poměrně nenáročnou trať.

Letos NEY spořitelní družstvo reprezentoval náš kolega Milan Houžvička se svým synem Martinem (oba v dresu NEY), za což mu patří velký dík.

Milana jsme se zeptali, jak náročný byl závod?

„Tour de Ralsko je závod horských kol v krásné přírodě bývalého vojenského prostoru Ralsko pro všechny výkonnostní kategorie. Hlavní trať měřila 47 km s převýšením 600 m. To samo o sobě znamená, že by se trať dala projet poměrně rychle, ale to nám letošní rozmočená trať neumožňovala. Závod byl z tohoto pohledu náročný.“

Jak jste dopadli?

„Syn Martin (33 let) se umístil na velmi slušném 49. místě. Já osobně na 145. místě celkově, ve své kategorii „starších pánů“ pak na 21. místě, takže jsem s výsledkem vcelku spokojen. Původně jsem se chtěl umístit do první stovky, ale na takové umístění budu muset ještě chvíli trénovat.“

Čím byl tento závod výjimečný?

„Počasí nám opravdu dalo zabrat. Několik dnů před závodem pršelo. Trať byla rozmočená, až bahnitá. Již na 2. km jsem měl zcela promočené tretry, na 5. km jsem pořádně neviděl ani přes brýle. Tolik bahna pohromadě jsem již dlouho neviděl. Do toho začalo pršet. Asi na 38. km závodu byl cca 3 km dlouhý úsek s hlubokým bahnem. Kolo se nám do něj zabořilo, mnohdy se nám zastavilo. Někteří z nás padali do bahna jako švestky. Já osobně jsem spadl jen jednou. V cíli pak pršelo jako z konve, ale to už nám bylo jedno. Byli jsme v cíli. O obtížnosti trati letošního ročníku svědčí i to, že na start se postavilo cca 375 závodníků, ale do cíle dojelo jen 300 závodníků.“

Zúčastníte se příštího ročníku?

„Určitě ano, již se těším. Chtěl bych si vylepšit čas i pořadí. Ralsko je nádherné místo, pokud tedy zrovna neprší. Nevšední zážitek mohu všem jen doporučit“.